Aktualności


Pierwsze LOZ dla kukurydzy


Zima jest tym okresem, w którym wybieramy odmiany kukurydzy przeznaczone do siewu. W podejmowaniu decyzji pomocne mogą się okazać badania PDO wykonywane przez COBORU.

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość odmian kukurydzy różniących się od siebie pod wieloma względami. To sprawia, że wybór jest trudny i wymaga od producenta przestudiowania bardzo wielu katalogów kukurydzianych publikowanych przez firmy nasienne czy dystrybucyjne.

Cenną podpowiedzią przy wyborze odmian do siewu są wyniki badań wykonywanych przez COBORU w ramach Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych (PDO). Jednak zróżnicowanie klimatyczno-glebowe regionów naszego kraju powoduje, że średnie wyniki tychże badań nie zawsze będą dla każdego producenta najlepszą wskazówką. Zdecydowanie bardziej przydatne są wyniki regionalne, na podstawie których tworzone są Listy Odmian Zalecanych (LOZ).

Właściwy dobór odmiany - obok dobrze wyliczonego nawożeniem - decyduje o potencjale produkcyjnym i tym samym przekłada się na wielkość plonu. Głównym kryterium zamieszczenia odmiany na LOZ jest wysokość i stabilność plonowania danego gatunku w danym województwie. Analizie poddawane są też inne cechy, np. odporność na choroby.

Przez bardzo długi okres COBORU nie tworzyło takich list dla kukurydzy. Zmieniło się to dopiero w roku ubiegłym, kiedy to po raz pierwszy na listach odmian zalecanych pojawiły się wstępne rekomendacje odmian kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę. Nie jest to jeszcze pełna lista, gdyż z podpowiedzi mogli jak dotąd skorzystać jedynie rolnicy z dwóch województw: łódzkiego i podlaskiego. Zauważmy, że dotychczas na liście tej znajdują się jedynie odmiany z Krajowego Rejestru, a niestety duża część bardzo dobrych odmian kukurydzy, z najnowszą genetyką, będących w obrocie nasiennym pochodzi z unijnego katalogu (CCA). Miejmy jednak nadzieje, że na rok 2018 listy odmian zalecanych będą dłuższe i przede wszystkim, że stworzą je kolejne województwa. Nowych list odmian zalecanych na rok 2018 należy się spodziewać w lutym. Będą one opublikowane na internetowej stronie COBORU.

Warto tu zaznaczyć, że ważne okażą się wyniki doświadczeń zebrane z obserwacji kolekcji odmianowych z 2017 roku. Miniony sezon wegetacyjny obfitował w szczególnie dużą ilość skrajnych pogodowo i niekorzystnych zjawisk dla kukurydzy. Te odmiany, które dobrze się spisały, warto zapamiętać.

W najnowszym lutowym numerze prezentujemy pierwsze wytypowane przez COBORU w 2017 r. odmiany kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej. Jak wspomniano, są one wstępnie zarekomendowane na podstawie pozytywnych wyników PDO z roku 2016.

aktualne promocje


Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij

newsletter

Chcąc być na bieżąco z naszą ofertą zapisz się do newslettera.