Czas pomyĹleÄ o uprawach jarych. Jednym z najwczeĹniej sianych gatunkĂłw jest groch, ktĂłry nie boi siÄ przymrozkĂłw. KieĹkowanie rozpoczyna juĹź w temperaturze 2-3oC. W poczÄ tkowym okresie wzrostu znosi spadki temperatury przy gruncie do -5oC.
Za wczesnym siewem przemawia równieĹź fakt, iĹź groch musi przejĹÄ proces jarowizacji. PrawidĹowe przejĹcie tego procesu wpĹynie na niĹźsze osadzanie pierwszych kwiatów oraz istotnie przyspieszy kwitnienie. Dlatego z siewem grochu nie naleĹźy zbyt dĹugo zwlekaÄ. W póĹşniejszym okresie wzrostu sytuacja nie wyglÄ da juĹź tak dobrze. Gdy groch ma wysokoĹÄ ok. 20 cm, moĹźe ulec uszkodzeniom mrozowym juĹź w temperaturze -2,5 st. C, a w okresie kwitnienia przy - 2 st. C.
MIÄDZY ZBOĹťEM A RZEPAKIEM
Odpowiednie umiejscowienie grochu w strukturze zasiewów jest jednym z tych elementów uprawy grochu, który decyduje o wielkoĹci otrzymanego plonu, a w rezultacie o wpĹywach do budĹźetu gospodarstwa. Groch w strukturze zasiewów powinien przypadaÄ po zboĹźach. Za takim uĹoĹźeniem pĹodozmianu przemawia kilka waĹźnych czynników. Pierwszy z nich wynika z faktu, Ĺźe po zboĹźach stanowisko jest odpowiednio wyczerpane ze skĹadników pokarmowych oraz wolne od chwastów. WystÄpujÄ ce po zboĹźach samosiewy nie stanowiÄ wiÄkszego problemu i moĹźna je skutecznie zwalczyÄ.
Kolejnym czynnikiem przemawiajÄ cym za umiejscowieniem w strukturze zasiewów grochu po zboĹźach jest zĹamanie niekorzystnego zboĹźowego pĹodozmianu, z którym nadal mamy w Polsce do czynienia. NaleĹźy pamiÄtaÄ, aby unikaÄ uprawy grochu po roĹlinach okopowych, szczególnie tych, które byĹy uprawiane na oborniku. Uprawa grochu po roĹlinach uprawianych na oborniku sprawi, Ĺźe roĹlina nadmiernie wytworzy czÄĹci wegetatywne, bÄdzie wylegaÄ, co nie sprzyja zawiÄ zywaniu nasion. W konsekwencji otrzymany plon bÄdzie niĹźszy od zakĹadanego. Z podobnÄ sytuacjÄ bÄdzie miaĹ do czynienia rolnik, gdy nie zachowa zalecanej trzy-czteroletniej przerwy w uprawie grochu po nawoĹźeniu obornikiem. Ponadto naleĹźy pamiÄtaÄ, aby zachowaÄ czteroletniÄ przerwÄ w uprawie grochu na tym samym polu. UprawiajÄ c groch, naleĹźy unikaÄ jego uprawy po rzepaku, gdyĹź walka z samosiewami tej roĹliny jest doĹÄ trudna i nie zawsze skuteczna w uprawie grochu. Ze wzglÄdu na szybki zbiór groch jest bardzo dobrym przedplonem dla takich roĹlin, jak: jÄczmieĹ ozimy, rzepak ozimy, pszenĹźyto ozime oraz pszenica ozima.